אוכל לכלבים – כי הכל מתחיל ונגמר בבית

החברים שלנו ההולכים על ארבע הם הרבה יותר מ"בעלי חיים". הם קרובי משפחה, הם החברים הכי טובים והם אנשי סוד. בלי מילים, כלבינו יכולים לגרום לנו לעשות עבורם מה שלא עשינו עבור אף אדם לפני כן. וכשזה מגיע לאוכל – אנחנו רוצים את הטוב ביותר עבורם. איך בוחרים את האוכל הטוב ביותר לכלבינו?

מה צריך לקחת בחשבון כשמזמינים אוכל לכלבים?

איכות המזון

איכות המזון הינה הגורם המשמעותי ביותר בהשפעתו על בחירת אוכל לכלבים: איכות המזון משפיעה על בריאותו הפיזית של הכלב, על יכולתו להתמודד עם מחלות וזיהומים, על המערכת החיסונית, על מראה הפרווה, השינויים ועוד. מזון איכותי לכלבים הוא כזה שהושקעו בו תהליכי מחקר ופיתוח, בקרה וניטור לבדיקת האיכות שלו והשפעתו על בריאות הכלב.

הרכב המזון

אחוזי הרכיבים הנדרשים במזון תלויים במידה רבה בגיל הכלב ובמצבו הבריאותי. לאיזו קטגוריה הכלב שלכם משתייך?

גור כלבים

גורים בשלבי החיים הראשונים שלהם זקוקים לרמות גבוהות יותר של פרוטאין, שומנים, מינרלים וויטמינים אחרים התומכים בהתפתחות גופם. מערכת העיכול של גורים פועלת באופן שונה ולפיכך, יש להם צרכים מסוג שונה המתבסס בעיקר על מאגרים גדולים יותר של רכיבים חיוניים.

כלב בוגר

מזונו של כלב בוגר מבוסס על חלבונים ופחמימות, ויטמינים חיוניים ונוגדי חמצון.

כלב מבוגר/ זקן

בהגיעם לגיל 8, כלבים מתחילים להחשב כמבוגרים ואופן ההאכלה שלהם משתנה, כמו גם הצרכים הייחודיים שלהם במזון. בשלבים אלו של חייהם, הרכב המזון חשוב פי כמה משום שהגוף חלש יותר ופחות יכול לספוג מזונות שאינם מותאמים לצרכיו. אוכל לכלבים מבוגרים כולל פחות פחמימות ויותר חלבונים ונוגדי חמצון.

צרכים מיוחדים

כלבים בעלי צרכים מיוחדים זקוקים לתזונה שונה, בדיוק כמו בני אדם המצויים במצב בריאותי יוצא דופן. השמנת יתר, הריון או מחלה – מצריכים תזונה מסוג שונה.

כלב בעל נטייה להשמנה

כלבים בהשמנת יתר, כלבים שאינם מוציאים אנרגיה רבה או כאלה שיש להם נטייה להשמנה – יזדקקו לאוכל לכלבים הכולל פחות שומנים, פחות קלוריות ויותר סיבים אשר ישפרו את חילוף החומרים. זאת, במקביל לפעילות גופנית נדרשת החיונית להפחתה במשקל.

כלב בעל קיבה רגישה

קיבה רגישה מהווה מקור לאי נעימות לכלבים ובהיעדר טיפול נכון, היא עלולה להתפתח ולהשפיע על מערכות אחרות בגוף באופן שיגרום לכלב לסבול מהפרעות בעיכול, מגזים, צואה רכה או עצירויות. כלבים בעלי קיבה רגישה זקוקים לרכיבים קלים לעיכול כגון אורז, ביצים ונוגדי חמצון נוספים.

תמחור

התקציב מהווה שיקול מרכזי בעת בחירת אוכל לכלבים. המחיר מהווה פונקציה של מספר פרמטרים:

  • כמות המזון – ככל שקונים יותר, המחיר לק"ג אחד יורד
  • איכות המזון והרכבו – רכיבי המזון משפיעים רבות על איכות המזון וזו בתורה משפיעה על המחיר
  • מיקום – קנייה בחנויות מוזלות מפחיתה משמעותית את המחיר

חשוב לזכור שבכל הנוגע לקניית מזון לכלבים, ישנם סוגים רבים הנמכרים בחנויות פרטיות, רשתות שיווק מזון כלליות, רשתות שיווק מזון לבעלי חיים ועוד. התמחור יכול להיות גמיש מאד כשמרחיבים את טווח החיפוש ופונים לרשתות נוספות, מגלים כי התמחור יכול לנוע מעלה ומטה אצל משווקים שונים.

עצמות

סוגי אוכל לכלבים

ישנה חלוקה מסורתית לסוגים כלליים של מזון לכלבים על פי קטגוריות:

מזון אולטרה פרמיום

אוכל לכלבים אולטרה פרימיום נחשב לסוג המזון האיכותי ביותר ומכיל מרכיבים ברמה גבוהה מבחינה תזונתית. כדי לקבל את ההמלצה הטובה ביותר עבור הכלב שלכם, רצוי להתייעץ עם הווטרינר בטרם הרכישה הבאה.

מזון סופר פרמיום

מזון סופר פרמיום מבוסס על בשר בעיקרו, כאשר החלבונים מגיעים לרוב מעוף או כבש ובנוסף פחמימות המבוססות על אורז (ולא תירס המהווה רכיב עמילני ואינו נחשב למזין במיוחד).

מזון פרמיום

אוכל לכלבים מסוג פרמיום הם מזונות שגם בהם המרכיב העיקרי הוא בשר אבל כאן הוא אינו מהווה את הגורם המרכזי בעל הנוכחות הגבוהה ביותר. כמו כן, אוכל לכלבים מסוג זה כולל תוצרי לוואי של תעשיית הבשר. מזון מסוג זה מהווה תפריט המספק את כל צרכיו של הכלב.

מזונות מסוגים שונים

קיימים לא מעט סוגי מזונות לכלבים המספקים את המענה הבסיסי ביותר לצרכיהם התזונתיים של הכלבים. מזונות אלו מכילים ברוב המקרים אחוזי שומן גבוהים הפוגעים בבריאותם של הכלבים ואף עלולים לקצר את חייהם בטווח הארוך. לרוב ניתן ללמוד על איכותם הירודה של סוגי מזונות אלו מאחוזי השומן הגבוהים ומאחוזי הבשר והפחמימה הנמוכים או אחוזים גבוהים של תירס.

התייעצות

על כל פנים, אם יש איזושהי שאלה או שמשהו לא ברור, חשוב להתייעץ עם הווטרינר על מנת לקבל הנחיות מדויקות יותר. הווטרינר שלכם מכיר את החבר הכי טוב שלכם וגם את האוכל שהכי מתאים לו.